MOV-07D180K
Mfr.Part #
MOV-07D180K
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 7MM
Varistor Voltage (Min) :
16V
Voltage - Rated AC :
11V
Lead/Base Style :
Radial
Energy :
0.90J
Capacitance :
2.8nF
Width :
3.4mm
1 (Unlimited)
Depth :
3.4mm
Max Surge Current :
250A
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Clamping Current :
2.5A
Capacitance @ Frequency :
2800pF @ 1kHz
Varistor Voltage :
18V
e3
Voltage Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
Disc 7mm
Clamping Voltage :
36V
Max Voltage Rating (AC) :
11V
Maximum AC Volts :
11V
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
10%
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Mount :
Radial, Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
7mm
Datasheets
MOV-07D180K
Introducing Bourns, Inc. MOV-07D180K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Base Part Number:MOV-07, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:Disc 7mm, Mounting Type:Through Hole, MOV-07D180K pinout, MOV-07D180K datasheet PDF, MOV-07D180K amp .Beyond Bourns, Inc. MOV-07D180K ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.