MOV-07D151K
Mfr.Part #
MOV-07D151K
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
Diameter :
7mm
Max Voltage Rating (AC) :
95V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tolerance :
10%
Clamping Current :
10A
Published :
Varistor Voltage :
150V
Max Surge Current :
1.2kA
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Lead/Base Style :
Radial
Voltage - Rated DC :
165V
Varistor Voltage (Max) :
165V
Package / Case :
Disc 7mm
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Varistor Voltage (Min) :
135V
Lead Pitch :
5mm
Capacitance @ Frequency :
330pF @ 1kHz
ECCN Code :
EAR99
Width :
6.8mm
Clamping Voltage :
250V
Packaging :
Bulk
ROHS3 Compliant
Depth :
4mm
HTS Code :
Energy :
9.7J
Capacitance :
330pF
Base Part Number :
MOV-07
Voltage Tolerance :
10%
Maximum AC Volts :
95V
Datasheets
MOV-07D151K
Introducing Bourns, Inc. MOV-07D151K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:Disc 7mm, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:MOV-07, Number of Terminations:2, MOV-07D151K pinout, MOV-07D151K datasheet PDF, MOV-07D151K amp .Beyond Bourns, Inc. MOV-07D151K ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.