MOV-07D181KTR
Mfr.Part #
MOV-07D181KTR
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 180V 1.2KA DISC 7MM
Max Voltage Rating (DC) :
150V
Clamping Current :
10A
Package / Case :
Disc 7mm
Width :
6.8mm
Diameter :
7mm
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Surge Current :
1.2kA
Mount :
Radial, Through Hole
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Varistor Voltage (Min) :
162V
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
VARISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Voltage - Rated DC :
198V
Varistor Voltage (Max) :
198V
Varistor Voltage :
180V
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
300V
Energy :
11.7J
Terminal Shape :
Wire
Capacitance @ Frequency :
280pF @ 1kHz
Maximum AC Volts :
115V
Capacitance :
280pF
Tin (Sn)
Datasheets
MOV-07D181KTR
Introducing Bourns, Inc. MOV-07D181KTR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 7mm, Base Part Number:MOV-07, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, MOV-07D181KTR pinout, MOV-07D181KTR datasheet PDF, MOV-07D181KTR amp .Beyond Bourns, Inc. MOV-07D181KTR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.