IXTN90N25L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTN90N25L2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 90A SOT227B
Stock
451
In Stock :
451
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IXYS
Power Dissipation-Max (Abs) :
735 W
Supplier Device Package :
SOT-227B
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Type :
Linear Power MOSFET
Transistor Polarity :
N-Channel
Case Connection :
Isolated
Series :
Linear L2™
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
28 Weeks
Power Dissipation-Max :
735W Tc
Product Status :
Active
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Mounting Type :
Chassis Mount
Drain to Source Breakdown Voltage :
250V
Transistor Application :
SWITCHING
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 3mA
Mounting Style :
Package Shape :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
23000pF @ 25V
Product :
Power MOSFET Modules
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2009
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Number of Pins :
4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
640nC @ 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
33m Ω @ 500mA, 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Drain-source On Resistance-Max :
0.033 Ω
Power Dissipation (Max) :
735W (Tc)
FET Type :
N-Channel
Base Product Number :
IXTN90
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Vgs (Max) :
±20V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Number of Channels :
1 Channel
Number of Terminals :
4
DS Breakdown Voltage-Min :
250 V
Continuous Drain Current (ID) :
90A
Surface Mount :
No
Pin Count :
Terminal Position :
UPPER
Resistance :
33mOhm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Transistor Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Packaging :
Tube
Polarity/Channel Type :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
90 A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Number of Terminations :
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Power Dissipation :
735W
FET Feature :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
360A
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Brand :
IXYS
Datasheets
IXTN90N25L2
Littelfuse IXTN90N25L2
N-Channel Tube 33m Ω @ 500mA, 10V ±20V 23000pF @ 25V 640nC @ 10V 250V SOT-227-4, miniBLOC
IXTN90N25L2 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ.The maximum input capacitance of this device is 23000pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 90A.When VGS=250V, and ID flows to VDS at 250VVDS, the drain-source breakdown voltage is 250V in this device.As shown in the table below, the drain current of this device is 90 A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 360A.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 250 V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 250V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXTN90N25L2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ
a continuous drain current (ID) of 90A
a drain-to-source breakdown voltage of 250V voltage
based on its rated peak drain current 360A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)