IXTN170P10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTN170P10P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 100V 170A SOT227B
Stock
223
In Stock :
223
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3500 mJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
12600pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Case Connection :
Isolated
Mount :
Chassis Mount, Screw
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
SOT-227B
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
UNSPECIFIED
IXYS
Mounting Style :
Chassis Mount
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
240nC @ 10V
Tradename :
PolarP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
170A Tc
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Series :
PolarP™
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Number of Pins :
4
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Power Dissipation-Max :
890W Tc
Mounting Type :
Chassis Mount
Type :
Polar Power MOSFET
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Pin Count :
FET Feature :
RoHS :
Details
Base Product Number :
IXTN170
Package :
Tube
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12m Ω @ 500mA, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
170A
Published :
2009
Brand :
IXYS
Product :
Power MOSFET Modules
Terminal Position :
UPPER
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation (Max) :
890W (Tc)
Radiation Hardening :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
28 Weeks
Power Dissipation :
890W
FET Type :
P-Channel
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
IXTN170P10P
Littelfuse IXTN170P10P
P-Channel Tube 12m Ω @ 500mA, 10V ±20V 12600pF @ 25V 240nC @ 10V 100V SOT-227-4, miniBLOC
IXTN170P10P Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 3500 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 12600pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 170A amps.To operate this transistor, you will need a 100V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXTN170P10P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3500 mJ
a continuous drain current (ID) of 170A
a 100V drain to source voltage (Vdss)