IXTN22N100L
Mfr.Part #
IXTN22N100L
Description
MOSFET N-CH 1000V 22A SOT227B
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Turn On Delay Time :
36 ns
Vgs (Max) :
±30V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Product Status :
Active
Drain-source On Resistance-Max :
0.6 Ω
Maximum Operating Temperature :
+150 °C
ROHS3 Compliant
Height :
9.6mm
Length :
38.2mm
Rise Time :
35ns
Product :
Power MOSFET Modules
Fall Time (Typ) :
50 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7050pF @ 25V
Minimum Operating Temperature :
-55 °C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
20V
Channel Type :
N
Number of Elements per Chip :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Power Dissipation-Max :
700W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
50A
Power Dissipation-Max (Abs) :
700 W
Series :
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Resistance :
600mOhm
Width :
25.07mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
270nC @ 15V
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Channel Mode :
Enhancement
Base Product Number :
IXTN22
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Number of Channels :
1 Channel
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
600m Ω @ 11A, 20V
Type :
Linear Power MOSFET
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Package Type :
SOT-227
Polarity/Channel Type :
N-Channel
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Number of Terminals :
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Chassis Mount, Panel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Brand :
IXYS
Transistor Polarity :
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Power Dissipation :
700W
Element Configuration :
Single
Power Dissipation (Max) :
700W (Tc)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
22 A
Datasheets
IXTN22N100L
Littelfuse IXTN22N100L
N-Channel Tube 600m Ω @ 11A, 20V ±30V 7050pF @ 25V 270nC @ 15V 1000V SOT-227-4, miniBLOC
IXTN22N100L Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ.The maximum input capacitance of this device is 7050pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 22A.When VGS=1kV, and ID flows to VDS at 1kVVDS, the drain-source breakdown voltage is 1kV in this device.As shown in the table below, the drain current of this device is 22 A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 80 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 50A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 36 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 1000 V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 1000V in order to operate.Using drive voltage (20V), this device helps reduce its power consumption.
IXTN22N100L Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 22A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 80 ns
based on its rated peak drain current 50A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)