IXTN600N04T2
Mfr.Part #
IXTN600N04T2
Description
MOSFET N-CH 40V 600A SOT227B
Stock
209
In Stock :
209
Mount :
Chassis Mount, Screw
Chassis Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Base Product Number :
IXTN600
Terminal Finish :
Nickel
Type :
Trench
Turn On Delay Time :
40 ns
Mounting Style :
Chassis Mount
Transistor Polarity :
N-Channel
Number of Outputs :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA
Reach Compliance Code :
Unknown
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.05m Ω @ 100A, 10V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Series :
GigaMOS™, TrenchT2™
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Radiation Hardening :
No
Tradename :
HiPerFET
Fall Time (Typ) :
250 ns
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
40000pF @ 25V
Power Dissipation :
940W
Nominal Supply Current :
200A
Continuous Drain Current (ID) :
600A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Type :
N-Channel
Product :
Power MOSFET Modules
Output Voltage :
40V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
600A Tc
Rise Time :
20ns
Number of Pins :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, AVALANCHE RATED
Power Dissipation (Max) :
940W (Tc)
Power Dissipation-Max :
940W Tc
Published :
2012
Discrete Semiconductor Modules
Output Current :
600A
Turn-Off Delay Time :
90 ns
UPPER
Factory Lead Time :
28 Weeks
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
590nC @ 10V
Datasheets
IXTN600N04T2
Littelfuse IXTN600N04T2
N-Channel Tube 1.05m Ω @ 100A, 10V ±20V 40000pF @ 25V 590nC @ 10V 40V SOT-227-4, miniBLOC
IXTN600N04T2 Description
IXTN600N04T2 is a 40V TrenchT2™ GigaMOS™ Power MOSFET. A power MOSFET is a specific metal–oxide–semiconductor field-effect transistor (MOSFET) designed to handle significant power levels. Compared to other power semiconductor devices, such as an insulated-gate bipolar transistor (IGBT) or a thyristor, its main advantages are high switching speed and good efficiency at low voltages. It shares with the IGBT an isolated gate that makes it easy to drive. They can be subject to low gain, sometimes to the degree that the gate voltage needs to be higher than the voltage under control.
IXTN600N04T2 Features
International Standard Package
miniBLOC, with Aluminium Nitride Isolation
175°C Operating Temperature
Isolation Voltage 2500 V~ z High Current Handling Capability