IXTN550N055T2
Mfr.Part #
IXTN550N055T2
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
MOSFET N-CH 55V 550A SOT227B
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn On Delay Time :
45 ns
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Turn-Off Delay Time :
90 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.3m Ω @ 100A, 10V
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (max) P(TOT) :
940W
Supplier Device Package :
SOT-227B
IXYS
Channels :
1
Output Current :
550A
Case Connection :
Isolated
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Power Dissipation (Max) :
940W (Tc)
Vgs (Max) :
±20V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
40000pF @ 25V
Tradename :
HiPerFET
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
550 A
SILICON
Nominal Supply Current :
200A
Rise Time :
40ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, AVALANCHE RATED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Power Dissipation-Max :
940W Tc
Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
550A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
595nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
230 ns
Number of Drivers :
Continuous Drain Current (ID) :
550A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Chassis Mount
DS Breakdown Voltage-Min :
55 V
Base Product Number :
IXTN550
Polarity/Channel Type :
Number of Terminals :
4
Max. operating temperature :
+175°C
Pin Count :
4
Number of Channels :
1 Channel
Drain-source On Resistance-Max :
0.0013 Ω
Not Qualified
RoHS :
Details
Mounting Style :
Power Dissipation-Max (Abs) :
940 W
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
1650 A
Surface Mount :
No
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Enclosure :
SOT 227B
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Terminal Position :
UPPER
Manuf. code :
IXY
Number of Terminations :
Product :
Power MOSFET Modules
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Package :
Tube
Output Voltage :
55V
Series :
GigaMOS™, TrenchT2™
Content :
1pc(s)
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Datasheets
IXTN550N055T2
Littelfuse IXTN550N055T2
N-Channel Tube 1.3m Ω @ 100A, 10V ±20V 40000pF @ 25V 595nC @ 10V 55V SOT-227-4, miniBLOC
IXTN550N055T2 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 3000 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 40000pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 550A.550 A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 90 ns.Peak drain current for this device is 1650 A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 45 ns.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 55 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 55V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTN550N055T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ
a continuous drain current (ID) of 550A
the turn-off delay time is 90 ns
based on its rated peak drain current 1650 A.
a 55V drain to source voltage (Vdss)