IXTH60N20L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH60N20L2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 60A TO247
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Polarity :
N-Channel
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Elements :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Series :
Linear L2™
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Product Type :
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2000 mJ
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
60A
Transistor Application :
AMPLIFIER
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
60A Tc
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Vgs (Max) :
±20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 30A, 10V
Pin Count :
3
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10500pF @ 25V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Mounting Style :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
IXYS
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.045Ohm
Length :
16.26 mm
Transistor Type :
1 N-Channel
Base Product Number :
IXTH60
Channel Mode :
Enhancement
JESD-609 Code :
e1
Power Dissipation (Max) :
540W (Tc)
FET Feature :
Product Category :
MOSFET
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
255nC @ 10V
Terminal Position :
Single
Width :
5.3 mm
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
150A
Package :
Tube
Product Status :
Active
Power Dissipation-Max :
540W Tc
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mount :
Through Hole
Height :
21.46 mm
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Type :
Linear L2 Power MOSFET
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Channels :
1 Channel
Brand :
IXYS
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Mounting Type :
Rise Time :
23 ns
Number of Pins :
FET Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Tradename :
Linear L2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
2009
Pbfree Code :
yes
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Package / Case :
TO-247-3
Packaging :
Tube
Datasheets
IXTH60N20L2
Littelfuse IXTH60N20L2
N-Channel Tube 45m Ω @ 30A, 10V ±20V 10500pF @ 25V 255nC @ 10V 200V TO-247-3
IXTH60N20L2 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 2000 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 10500pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 60A continuous drain current (ID).Peak drain current is 150A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 200V.For this transistor to work, a voltage 200V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXTH60N20L2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2000 mJ
a continuous drain current (ID) of 60A
based on its rated peak drain current 150A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)