IXTH11P50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH11P50
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 500V 11A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation :
300W
Resistance :
750mOhm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Length :
16.26 mm
Drain to Source Breakdown Voltage :
-500V
Package :
Tube
Number of Elements :
1
Case Connection :
DRAIN
Current Rating :
-11A
Reach Compliance Code :
Unknown
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Vgs (Max) :
±20V
FET Feature :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
44A
Width :
5.3 mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
TO-247-3
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Number of Terminations :
3
Number of Pins :
3
Transistor Type :
1 P-Channel
Channel Mode :
Enhancement
Continuous Drain Current (ID) :
11A
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tube
RoHS :
Details
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Mount :
Through Hole
Base Product Number :
IXTH11
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn-Off Delay Time :
35 ns
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Transistor Application :
SWITCHING
Transistor Polarity :
P-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
750m Ω @ 5.5A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
Product Type :
MOSFET
Type :
Standard Power MOSFET
Rise Time :
27ns
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4700pF @ 25V
Mounting Style :
Through Hole
Brand :
IXYS
FET Type :
P-Channel
Pin Count :
Series :
Mounting Type :
Product Status :
Active
Voltage - Rated DC :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Published :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Pbfree Code :
yes
Fall Time (Typ) :
35 ns
Product Category :
MOSFET
Height :
21.46 mm
IXYS
Number of Channels :
1 Channel
Datasheets
IXTH11P50
Littelfuse IXTH11P50
P-Channel Tube 750m Ω @ 5.5A, 10V ±20V 4700pF @ 25V 130nC @ 10V 500V TO-247-3
IXTH11P50 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 4700pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has -500V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals -500V.As a result of its turn-off delay time, which is 35 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 44A, its maximum pulsed drain current.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The transistor must receive a 500V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTH11P50 Features
a continuous drain current (ID) of 11A
a drain-to-source breakdown voltage of -500V voltage
the turn-off delay time is 35 ns
based on its rated peak drain current 44A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)