IXTH110N25T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH110N25T
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 110A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Type :
1 N-Channel
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Radiation Hardening :
No
Product Category :
MOSFET
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Minimum Operating Temperature :
-55 °C
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Power Dissipation-Max :
694W Tc
RoHS :
Details
Channel Type :
N
Tradename :
HiPerFET
Drain to Source Breakdown Voltage :
250V
Rise Time :
27ns
Mounting Type :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 55A, 10V
Brand :
IXYS
Number of Channels :
1 Channel
Continuous Drain Current (ID) :
110A
Channel Mode :
Enhancement
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e1
Width :
5.3mm
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Product Type :
MOSFET
Mounting Style :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±20V
Pin Count :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Length :
16.26mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Package / Case :
TO-247-3
Fall Time (Typ) :
27 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1mA
Transistor Application :
SWITCHING
Published :
Number of Elements per Chip :
1
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Package Type :
TO-247
Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
IXYS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A Tc
Number of Terminations :
3
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Power Dissipation (Max) :
694W (Tc)
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Transistor Polarity :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Unknown
Base Product Number :
IXTH110
Height :
21.46mm
Power Dissipation :
694W
Packaging :
Tube
Turn-Off Delay Time :
60 ns
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Pins :
Case Connection :
DRAIN
Resistance :
24mOhm
Maximum Operating Temperature :
+150 °C
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9400pF @ 25V
Transistor Element Material :
SILICON
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
157nC @ 10V
Series :
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tube
Datasheets
IXTH110N25T
Littelfuse IXTH110N25T
N-Channel Tube 24m Ω @ 55A, 10V ±20V 9400pF @ 25V 157nC @ 10V 250V TO-247-3
IXTH110N25T Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 9400pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 110A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 250V and VGS=250V, so the drain-source breakdown voltage is 250V in this case.It is [60 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.To operate this transistor, you will need a 250V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXTH110N25T Features
a continuous drain current (ID) of 110A
a drain-to-source breakdown voltage of 250V voltage
the turn-off delay time is 60 ns
a 250V drain to source voltage (Vdss)