IXTH58N25L2
Mfr.Part #
IXTH58N25L2
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 250V 58A TO247
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Product Number :
IXTH58
Reach Compliance Code :
Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
330nC @ 10V
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Series :
Linear L2™
Power Dissipation (Max) :
540W (Tc)
Package / Case :
TO-247-3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9200pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
540W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
58A Tc
FET Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
64m Ω @ 29A, 10V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Vgs (Max) :
±20V
Subcategory :
MOSFETs
Datasheets
IXTH58N25L2
N-Channel Tube 64m Ω @ 29A, 10V ±20V 9200pF @ 25V 330nC @ 10V 250V TO-247-3
IXTH58N25L2 Overview
A device's maximum input capacitance is 9200pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 250V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTH58N25L2 Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)