IXTH50N20
Mfr.Part #
IXTH50N20
Description
MOSFET N-CH 200V 50A TO247
Continuous Drain Current (ID) :
50A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Length :
16.26 mm
Resistance :
45mOhm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
Power Dissipation :
300W
Power Dissipation-Max (Abs) :
250 W
Number of Terminals :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
DS Breakdown Voltage-Min :
200 V
MOSFET
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Transistor Polarity :
N-Channel
Current Rating :
50A
Width :
5.3 mm
Power Dissipation-Max :
300W Tc
IXYS
Qualification Status :
Not Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Element Configuration :
FET Feature :
Surface Mount :
ROHS3 Compliant
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Number of Elements :
1
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
50 A
Brand :
IXYS
Drain-source On Resistance-Max :
0.045 Ω
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
3
Number of Pins :
Rise Time :
15ns
Channel Mode :
Enhancement
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A Tc
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 25A, 10V
Package Shape :
RECTANGULAR
Power Dissipation Ambient-Max :
300 W
Nominal Vgs :
4 V
Fall Time (Typ) :
16 ns
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-247-3
Turn-Off Delay Time :
72 ns
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
IXTH50
Polarity/Channel Type :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4600pF @ 25V
Package :
Tube
Dual Supply Voltage :
200V
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Transistor Type :
1 N-Channel
Height :
21.46 mm
Threshold Voltage :
4V
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Number of Terminations :
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
220nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Series :
MegaMOS™
Datasheets
IXTH50N20
Littelfuse IXTH50N20
N-Channel Tube 45m Ω @ 25A, 10V ±20V 4600pF @ 25V 220nC @ 10V 200V TO-247-3
IXTH50N20 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 4600pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 200V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 200V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 50 A.As a result of its turn-off delay time, which is 72 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 200A, its maximum pulsed drain current.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The threshold voltage is the point at which an electrical device activates any one of its operations, which for this transistor is 4V.In order for DS breakdown voltage to remain above 200 V, it should remain above the 200 V level.The transistor must receive a 200V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTH50N20 Features
a continuous drain current (ID) of 50A
a drain-to-source breakdown voltage of 200V voltage
the turn-off delay time is 72 ns
based on its rated peak drain current 200A.
a threshold voltage of 4V
a 200V drain to source voltage (Vdss)