IXTH36P15P
Mfr.Part #
IXTH36P15P
Description
MOSFET P-CH 150V 36A TO247
Polarity/Channel Type :
P-Channel
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
90A
Vgs (Max) :
±20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.11Ohm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
Continuous Drain Current (ID) :
36A
Rise Time :
31 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3100pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A Tc
Base Product Number :
IXTH36
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
110m Ω @ 18A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Type :
1 P-Channel
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
28 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
55nC @ 10V
FET Type :
P-Channel
Series :
PolarP™
DS Breakdown Voltage-Min :
150V
Transistor Polarity :
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Power Dissipation-Max :
300W Tc
MOSFET
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
JEDEC-95 Code :
TO-247
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ