IXTH36P10
Mfr.Part #
IXTH36P10
Description
MOSFET P-CH 100V 36A TO247
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
36 A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
24 Weeks
Transistor Type :
1 P-Channel
Power Dissipation :
180W
Vgs (Max) :
±20V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
144A
Polarity/Channel Type :
P-Channel
Through Hole
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Power Dissipation (Max) :
180W (Tc)
Power Dissipation-Max :
180W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
75m Ω @ 18A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Configuration :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
DS Breakdown Voltage-Min :
100 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Fall Time (Typ) :
28 ns
Length :
16.26 mm
Transistor Element Material :
SILICON
Width :
5.3 mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
3
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Package :
Tube
Drain to Source Breakdown Voltage :
IXYS
Continuous Drain Current (ID) :
36A
Terminal Form :
Turn-Off Delay Time :
65 ns
Case Connection :
DRAIN
FET Type :
P-Channel
Details
Number of Pins :
Published :
Height :
21.46 mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
95nC @ 10V
Base Product Number :
IXTH36
Mounting Style :
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2800pF @ 25V
Rise Time :
37ns
+ 150 C
Power Dissipation-Max (Abs) :
180 W
Drain-source On Resistance-Max :
0.075Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A Tc
Datasheets
IXTH36P10
Littelfuse IXTH36P10
P-Channel Tube 75m Ω @ 18A, 10V ±20V 2800pF @ 25V 95nC @ 10V 100V TO-247-3
IXTH36P10 Overview
A device's maximum input capacitance is 2800pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 36A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=-100V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of -100V voltage.Its drain current is 36 A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 65 ns.Its maximum pulsed drain current is 144A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 100 V.To operate this transistor, you need to apply a 100V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTH36P10 Features
a continuous drain current (ID) of 36A
a drain-to-source breakdown voltage of -100V voltage
the turn-off delay time is 65 ns
based on its rated peak drain current 144A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)