IXTH36N50P
Mfr.Part #
IXTH36N50P
Description
MOSFET N-CH 500V 36A TO247
Stock
108
In Stock :
108
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Nominal Vgs :
5 V
SWITCHING
Qualification :
TO-247-3
Pbfree Code :
yes
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Drain-source On Resistance-Max :
0.17 Ω
Series :
PolarHV™
Rise Time :
27ns
Transistor Polarity :
N-Channel
Threshold Voltage :
5V
Power Dissipation (Max) :
540W (Tc)
Power Dissipation :
540W
Width :
5.3 mm
Not Qualified
Fall Time (Typ) :
21 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Continuous Drain Current (ID) :
36A
Transistor Type :
1 N-Channel
Base Product Number :
IXTH36
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
MOSFET
Length :
16.26 mm
JESD-609 Code :
e1
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5500pF @ 25V
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Mount :
Resistance :
170mOhm
Tradename :
PolarHV
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation-Max :
540W Tc
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Enhancement
Mounting Style :
RoHS :
Details
Element Configuration :
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Number of Terminals :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
85nC @ 10V
Continuous Drain Current Id :
36A
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Pin Count :
Terminal Position :
Channel Type :
Number of Pins :
IXYS
Height :
21.46 mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
170m Ω @ 500mA, 10V
Current Rating :
36A
R-PSFM-T3
Voltage - Rated DC :
500V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
108A
Published :
2006
Type :
PolarHV Power MOSFET
Vgs (Max) :
±30V
FET Feature :
Subcategory :
MOSFETs
MSL :
Datasheets
IXTH36N50P
Littelfuse IXTH36N50P
N-Channel Tube 170m Ω @ 500mA, 10V ±30V 5500pF @ 25V 85nC @ 10V 500V TO-247-3
IXTH36N50P Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 5500pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [36A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=500V, the drain-source breakdown voltage is 500V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 75 ns.A maximum pulsed drain current of 108A is the maximum peak drain current rated for this device.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.Electrical devices have threshold voltages at which their operations become active, and this transistor has a threshold voltage of 5V.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 500 V.In order to operate this transistor, a voltage of 500V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTH36N50P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 36A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 75 ns
based on its rated peak drain current 108A.
a threshold voltage of 5V
a 500V drain to source voltage (Vdss)