IXTH340N04T4
Mfr.Part #
IXTH340N04T4
Description
MOSFET N-CH 40V 340A TO247
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
340A Tc
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rds On Max :
1.9 mΩ
Series :
TrenchT4™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13000pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Supplier Device Package :
TO-247
Max Power Dissipation :
480 W
Max Operating Temperature :
175 °C
Brand :
IXYS
Input Capacitance :
13 nF
RoHS :
Compliant
Tradename :
HiPerFET
Base Product Number :
IXTH340
Rise Time :
55 ns
Vgs (Max) :
±15V
Continuous Drain Current (ID) :
340A
Pbfree Code :
yes
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Channel Mode :
Enhancement
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.9m Ω @ 100A, 10V
Transistor Polarity :
N-Channel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Subcategory :
MOSFETs
Product Category :
MOSFET
Reach Compliance Code :
Compliant
FET Type :
N-Channel
Transistor Type :
1 N-Channel
Number of Channels :
1 Channel
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
Tube
IXYS
Tube
Product Type :
MOSFET
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
256nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Datasheets
IXTH340N04T4
Littelfuse IXTH340N04T4
N-Channel Tube 1.9m Ω @ 100A, 10V ±15V 13000pF @ 25V 256nC @ 10V 40V TO-247-3
IXTH340N04T4 Overview
A device's maximal input capacitance is 13000pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 340A, which represents the maximum continuous current it can conduct.This transistor requires a 40V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXTH340N04T4 Features
a continuous drain current (ID) of 340A
a 40V drain to source voltage (Vdss)