IXTH32N65X
Mfr.Part #
IXTH32N65X
Description
MOSFET N-CH 650V 32A TO247
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
135m Ω @ 16A, 10V
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Base Product Number :
IXTH32
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2205pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
500W Tc
IXYS Corporation
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Channel Mode :
Enhancement
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
Number of Channels :
1 Channel
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
54nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
15 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Series :
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Vgs (Max) :
±30V
Datasheets
IXTH32N65X
Littelfuse IXTH32N65X
N-Channel Tube 135m Ω @ 16A, 10V ±30V 2205pF @ 25V 54nC @ 10V 650V TO-247-3
IXTH32N65X Overview
A device's maximum input capacitance is 2205pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 32A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.To operate this transistor, you need to apply a 650V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTH32N65X Features
a continuous drain current (ID) of 32A
a 650V drain to source voltage (Vdss)