IXTH300N04T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH300N04T2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 300A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Continuous Drain Current (ID) :
300A
Published :
FET Feature :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Elements :
1
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
900A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.5m Ω @ 50A, 10V
Base Product Number :
IXTH300
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Package :
Tube
Avalanche Energy Rating (Eas) :
600 mJ
Package / Case :
TO-247-3
Brand :
IXYS
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
145nC @ 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Tradename :
HiPerFET
Drain-source On Resistance-Max :
0.0025Ohm
ECCN Code :
EAR99
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Series :
TrenchT2™
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
IXYS
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
300A Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Packaging :
Tube
Product Category :
MOSFET
Transistor Polarity :
N-Channel
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
DRAIN
Product Type :
MOSFET
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
28 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Vgs (Max) :
±20V