IXTH16N20D2
Mfr.Part #
IXTH16N20D2
Description
MOSFET N-CH 200V 16A TO247
Stock
1
In Stock :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
208nC @ 5V
Brand :
IXYS
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Terminations :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Channel Mode :
Depletion
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Power Dissipation (Max) :
695W (Tc)
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Width :
5.3 mm
Terminal Position :
Single
Base Product Number :
IXTH16
Mounting Style :
Through Hole
Length :
16.26 mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Details
Type :
Depletion Mode MOSFET
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
695W Tc
Published :
2012
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5500pF @ 25V
3
Height :
21.46 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.073Ohm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Rise Time :
130 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
73m Ω @ 8A, 0V
FET Feature :
Depletion Mode
Datasheets
IXTH16N20D2
Littelfuse IXTH16N20D2
N-Channel Tube 73m Ω @ 8A, 0V ±20V 5500pF @ 25V 208nC @ 5V 200V TO-247-3
IXTH16N20D2 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 5500pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 16A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 200V.
IXTH16N20D2 Features
a continuous drain current (ID) of 16A
a 200V drain to source voltage (Vdss)