HD36-24-31PT-059
Mfr.Part #
HD36-24-31PT-059
PLUG ASM
Stock
1
In Stock :
Number of Terminals :
31
Number of Ports :
Housing Color :
Gray
Shell Size / Insert Arrangement :
24-31
Wire Size (AWG) :
14-20
Family :
HD36
Voltage Rating :
250VDC
Dimensions :
49.32 mm x 49.32 mm x 81.05 mm
Current Rating :
13 A
Maximum Voltage Rating :
250VDC
Contact Classification :
31Signal
Height :
49.32 mm
Width :
49.32 mm
Length :
81.05 mm
Number of Contacts :
31
Number of Positions :
31 Position
Datasheets
HD36-24-31PT-059
CIRCULAR CONNECTOR Aluminum 31 Position Positions Bulk
HD36-24-31PT-059 Overview
HD36-24-31PT-059 Features
* series
HD36-24-31PT-059 Applications
There are a lot of TE Connectivity
HD36-24-31PT-059 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
    3-PIN, FEMALE STRAIGHT / FEMALE
    20-PIN, FEMALE ANGLED, 200 MM
    10-PIN, FEMALE STRAIGHT, 300 MM
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT