HD36-18-14SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD36-18-14SE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 14POS INLINE
Stock
425
In Stock :
425
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
Orientation :
Keyed
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Coupling Nut
Housing Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
ELV :
Compliant
Polarized :
yes
Length :
42.98mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
42.98mm
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Height :
38.608mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
18-14
Shell Material :
Aluminum
Published :
2002
Hybrid Connector :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
14
Contact Shape :
Circular
Series :
HD30
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Color :
Natural, Blue
Datasheets
HD36-18-14SE
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD36-18-14SE
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HD30
HD36-18-14SE Overview
HD36-18-14SE Features
HD30 series
HD36-18-14SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD36-18-14SE Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT