HD36-18-14PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD36-18-14PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 14POS INLINE
Stock
177
In Stock :
177
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
18-14
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Hybrid Connector :
No
Number of Positions :
14
Series :
HD30
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Polarized :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Aluminium
Color :
Natural, Blue
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
42.98mm
Feature :
Coupling Nut
Width :
42.98mm
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Orientation :
Keyed
Height :
38.608mm
ELV :
Compliant
Datasheets
HD36-18-14PE
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD36-18-14PE
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HD30
HD36-18-14PE Overview
HD36-18-14PE Features
HD30 series
HD36-18-14PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD36-18-14PE Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT