HD36-18-14PN-072
Mfr.Part #
HD36-18-14PN-072
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Stock
133
In Stock :
133
Width :
42.9768mm
Height :
65.278mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Color :
Green
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Operating Supply Voltage :
250V
Datasheets
HD36-18-14PN-072
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD36-18-14PN-072
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HD30
HD36-18-14PN-072 Overview
HD36-18-14PN-072 Features
HD30 series
HD36-18-14PN-072 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD36-18-14PN-072 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT