HD36-18-14PE-059
Mfr.Part #
HD36-18-14PE-059
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Stock
66
In Stock :
66
Width :
77.7mm
Contact Type :
Crimp
Contact Current Rating :
13A
10 Weeks
Operating Supply Voltage :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
42.97mm
Height :
42.9768mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Published :
2002
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Circuit Application :
Signal
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Color :
Blue
Datasheets
HD36-18-14PE-059
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD36-18-14PE-059
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HD30
HD36-18-14PE-059 Overview
HD36-18-14PE-059 Features
HD30 series
HD36-18-14PE-059 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD36-18-14PE-059 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT