HD36-18-14PE-072
Mfr.Part #
HD36-18-14PE-072
Description
CONN PLUG HSG MALE 14POS INLINE
Stock
455
In Stock :
455
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Serviceable :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
65.278mm
Width :
42.9768mm
Not Applicable
Operating Supply Voltage :
250V
14
Min Operating Temperature :
-55°C
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Blue
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Datasheets
HD36-18-14PE-072
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD36-18-14PE-072
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HD30
HD36-18-14PE-072 Overview
HD36-18-14PE-072 Features
HD30 series
HD36-18-14PE-072 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD36-18-14PE-072 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT