HD36-18-20PN
Mfr.Part #
HD36-18-20PN
Description
CONN PLUG HSG MALE 20POS INLINE
Stock
913
In Stock :
913
Height :
42.9768mm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Serviceable :
Feature :
Coupling Nut
Length :
42.97mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
20
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Aluminum
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Circular
Circuit Application :
Signal
Width :
38.608mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Contact Current Rating :
20A
Color :
Green
Shell Size - Insert :
18-20
Operating Supply Voltage :
250V
Datasheets
HD36-18-20PN
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD36-18-20PN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 20 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HD30
HD36-18-20PN Overview
HD36-18-20PN Features
HD30 series
HD36-18-20PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD36-18-20PN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT