HD36-24-23PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD36-24-23PT
Manufacturer
TE Connectivity
Description
PLUG ASM
Manufacturer :
TE Connectivity
Product Category :
Circular Connector Housings
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Color :
Silver
Number of Contacts :
23
Housing Material :
Aluminium
Termination Method :
Crimp
Packaging :
Bulk
Wire Size (AWG) :
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Mating Cycle (Cycles) :
100
Number of Positions :
23 Position
Family :
HD30
Shell Size / Insert Arrangement :
Product Type :
Automotive Connectors
Mounting Angle :
Straight
Voltage Rating :
250VDC
Ingress Protection :
IP67
Insulation Resistance (MOhm) :
Contact Plating :
Nickel|Gold
Less Contact :
yes
Length :
81.05 mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Category :
Automotive Connectors
RoHS :
Details
Strain Relief :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Mounting :
Cable Mount
Current Rating :
13 A
Accessory Type :
Tradename :
HD
Number of Terminals :
23
Height :
49.32 mm
Material :
Aluminum
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Mounting Style :
CABLE
Termination Style :
Crimp
Type :
Circular
Width :
49.32 mm
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Current Rating (Max) :
13/Contact(A)
Series :
HD30
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mating Style :
Bayonet Lock
Maximum Current Rating (A) :
13/Contact
Contact Gender :
Pin
Product :
Connectors
Body Orientation :
Straight
Rad Hardened :
No
Dimensions :
49.32 mm x 49.32 mm x 81.05 mm
Number of Ports :
1
Maximum Voltage Rating :
250VDC
Contact Classification :
23Signal
Gender :
PL
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Product Status :
Active
Datasheets
HD36-24-23PT
TE Connectivity HD36-24-23PT
CIRCULAR CONNECTOR Aluminum 23 Position Positions Bulk
HD36-24-23PT-059 Overview
HD36-24-23PT-059 Features
HD30 series
HD36-24-23PT-059 Applications
There are a lot of TE Connectivity
HD36-24-23PT-059 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    2-PIN, FEMALE,IDC2426POSITIVESTR
    4-PIN, FEMALE,IDC2426POSITIVER/A
    3-PIN, FEMALE STRAIGHT / FEMALE
    20-PIN, FEMALE ANGLED, 200 MM
    10-PIN, FEMALE STRAIGHT, 300 MM
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT