HD36-24-23PT-059
Mfr.Part #
HD36-24-23PT-059
PLUG ASM
Stock
37
In Stock :
37
Width :
49.32 mm
Family :
HD30
Shell Size / Insert Arrangement :
24-23
Insulation Resistance (MOhm) :
1000
Contact Classification :
23Signal
Package :
Bulk
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tradename :
HD
Number of Terminals :
23
Voltage Rating :
250VDC
Series :
HD30
Mating Cycle (Cycles) :
100
RoHS :
Details
Length :
81.05 mm
Maximum Voltage Rating :
250VDC
Current Rating :
13 A
Number of Positions :
23 Position
Number of Contacts :
23
Height :
49.32 mm
Dimensions :
49.32 mm x 49.32 mm x 81.05 mm
Datasheets
HD36-24-23PT-059
CIRCULAR CONNECTOR Aluminum 23 Position Positions Bulk
HD36-24-23PT-059 Overview
HD36-24-23PT-059 Features
HD30 series
HD36-24-23PT-059 Applications
There are a lot of TE Connectivity
HD36-24-23PT-059 Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
    3-PIN, FEMALE STRAIGHT / FEMALE
    20-PIN, FEMALE ANGLED, 200 MM
    10-PIN, FEMALE STRAIGHT, 300 MM
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT