FDP085N10A
Mfr.Part #
FDP085N10A
Description
MOSFET N-CH 100V 96A TO220-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
96A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.5m Ω @ 96A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
96A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2695pF @ 50V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Power Dissipation-Max :
188W Tc
Mounting Type :
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Surface Mount :
No
Datasheets
FDP085N10A
onsemi FDP085N10A
N-Channel Tube 8.5m Ω @ 96A, 10V ±20V 2695pF @ 50V 40nC @ 10V 100V TO-220-3
FDP085N10A Description
FDP085N10A Features
  • RDS(on) = 7.35mΩ ( Typ.)@ VGS= 10V, ID = 96A