FDP032N08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP032N08
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Weight :
2.421g
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Length :
10.1mm
Turn-Off Delay Time :
335 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Turn On Delay Time :
230 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
220nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
3.2mOhm
Rise Time :
191ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Pins :
3
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
15160pF @ 25V
FET Type :
N-Channel
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Continuous Drain Current (ID) :
235A
Fall Time (Typ) :
121 ns
Width :
4.7mm
JESD-609 Code :
e3
Threshold Voltage :
3.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
940A
Number of Terminations :
3
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.2m Ω @ 75A, 10V
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Height :
15.38mm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Package / Case :
TO-220-3
Series :
PowerTrench®
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
375W Tc
Power Dissipation :
375W
Datasheets
FDP032N08
onsemi FDP032N08
N-Channel Tube 3.2m Ω @ 75A, 10V ±20V 15160pF @ 25V 220nC @ 10V TO-220-3
FDP032N08 Description
FDP032N08 Features
?RDS(on)= 2.5 mQ (Typ.) @ 1° V, Id = 75 A @ gs = 1° V