FDP032N08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP032N08
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
191ns
Power Dissipation :
375W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Turn On Delay Time :
230 ns
Weight :
2.421g
JESD-609 Code :
e3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
15160pF @ 25V
Transistor Element Material :
SILICON
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Lead Free :
Lead Free
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
3
Height :
15.38mm
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
220nC @ 10V
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.1mm
Series :
PowerTrench®
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
235A
Width :
4.7mm
Package / Case :
TO-220-3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Pins :
3
Turn-Off Delay Time :
335 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
940A
Threshold Voltage :
3.5V
Resistance :
3.2mOhm
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
375W Tc
FET Type :
N-Channel
Element Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.2m Ω @ 75A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Fall Time (Typ) :
121 ns
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FDP032N08
onsemi FDP032N08
N-Channel Tube 3.2m Ω @ 75A, 10V ±20V 15160pF @ 25V 220nC @ 10V TO-220-3
FDP032N08 Description
FDP032N08 Features
?RDS(on)= 2.5 mQ (Typ.) @ 1° V, Id = 75 A @ gs = 1° V