FDP047AN08A0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP047AN08A0
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 75V 15A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Series :
PowerTrench®
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
18 ns
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
Resistance :
4.7MOhm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Number of Pins :
3
Current Rating :
80A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Packaging :
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6600pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Transistor Element Material :
SILICON
Length :
10.67mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.7m Ω @ 80A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
138nC @ 10V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Height :
9.4mm
Voltage - Rated DC :
75V
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation :
310W
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
310W Tc
Weight :
1.8g
ECCN Code :
EAR99
Avalanche Energy Rating (Eas) :
475 mJ
Case Connection :
DRAIN
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Rise Time :
88ns
Package / Case :
TO-220-3
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Fall Time (Typ) :
45 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Contact Plating :
Tin
Width :
4.83mm
Datasheets
FDP047AN08A0
onsemi FDP047AN08A0
N-Channel Tube 4.7m Ω @ 80A, 10V ±20V 6600pF @ 25V 138nC @ 10V TO-220-3
FDP047AN08A0 Description
The FDP047AN08A0 is an N-channel MOSFET produced using Fairchild Semiconductor's PowerTrench? process. The onsemi FDP047AN08A0 is suitable for use in synchronous rectification for ATX/server/telecom PSU, battery protection circuit, and uninterruptible power supplies due to the following features. The FDP047AN08A0 operates within ambient temperatures from -55 to 175°C and with a power dissipation of 310W.
FDP047AN08A0 Features
  • Low Miller Charge
  • Low Qrr Body Diode
  • RDS(ON) = 4.0 m (Typ.), VGS = 10 V, ID = 80 A
  • Qg (tot) = 92 nC (Typ.), VGS = 10 V