FDP039N08B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP039N08B
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWERTRENCH MOSFET 80V
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Weight :
1.8g
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
PowerTrench®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9450pF @ 40V
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
133nC @ 10V
Packaging :
Tube
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
214W
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Package / Case :
TO-220-3
Vgs (Max) :
±20V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Pins :
3
Continuous Drain Current (ID) :
120A
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
214W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.9m Ω @ 100A, 10V
Datasheets
FDP039N08B
Fairchild Semiconductor FDP039N08B
N-Channel Tube 3.9m Ω @ 100A, 10V ±20V 9450pF @ 40V 133nC @ 10V 80V TO-220-3
FDP039N08B-F102 Overview
A device's maximum input capacitance is 9450pF @ 40V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 120A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.To operate this transistor, you need to apply a 80V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
FDP039N08B-F102 Features
a continuous drain current (ID) of 120A
a 80V drain to source voltage (Vdss)