FDP038AN06A0
Mfr.Part #
FDP038AN06A0
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Stock
3
In Stock :
3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
9 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
124nC @ 10V
Turn On Delay Time :
17 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
Fall Time (Typ) :
60 ns
Lead Free :
Lead Free
Vgs (Max) :
±20V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
Through Hole
Width :
4.83mm
Threshold Voltage :
4V
Length :
10.67mm
Resistance :
3.8mOhm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Power Dissipation-Max :
310W Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Height :
9.65mm
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
625 mJ
Packaging :
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6400pF @ 25V
Number of Elements :
1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.8m Ω @ 80A, 10V
Rise Time :
144ns
FET Type :
N-Channel
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
80A
Voltage - Rated DC :
60V
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
DRAIN
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Mount :
Through Hole
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Ta 80A Tc
Weight :
1.8g
Turn-Off Delay Time :
34 ns
Element Configuration :
Single
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power Dissipation :
310W
TO-220-3
Contact Plating :
Tin
Datasheets
FDP038AN06A0
onsemi FDP038AN06A0
N-Channel Tube 3.8m Ω @ 80A, 10V ±20V 6400pF @ 25V 124nC @ 10V TO-220-3
FDP038AN06A0 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 625 mJ.A device's maximum input capacitance is 6400pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 80A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=60V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 34 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 17 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.An electrical device's threshold voltage specifies when any of its operations will begin, and this transistor has a threshold voltage of 4V.This device uses no drive voltage (6V 10V) to reduce its overall power consumption.
FDP038AN06A0 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 625 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage
the turn-off delay time is 34 ns
a threshold voltage of 4V