ESR18EZPF1503
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR18EZPF1503
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
150kOhm
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount :
yes
Height :
660.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
ESR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
333mW
Datasheets
ESR18EZPF1503
ROHM Semiconductor ESR18EZPF1503
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 150kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C