ESR10EZPF1001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR10EZPF1001
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 1% 0.4W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ESR
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
400mW
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
400mW
Number of Terminations :
2
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1kOhm
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Reference Standard :
TS 16949
Height :
660.4μm
Datasheets
ESR10EZPF1001
ROHM Semiconductor ESR10EZPF1001
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 1kOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C