ESR01MZPF1301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR01MZPF1301
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
ANTI-SURGE CHIP RESISTORS
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Voltage Rating :
50 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Height :
0.35 mm
Product :
Thick Film Resistors SMD
Width :
0.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Package :
Cut Tape (CT)
Application :
Automotive Grade
Series :
ESR
Resistance :
1.3 kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Length :
1 mm
Tolerance :
±1%
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Composition :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
ESR01MZPF1301
ROHM Semiconductor ESR01MZPF1301
ESR Series, Thick Film, 1.3 kOhms, 0.2W, 1/5W, ±1%, -55°C ~ 155°C