ESR01MZPF1002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR01MZPF1002
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/5W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Resistance :
10kOhm
Height :
406.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
TS 16949
Composition :
Thick Film
Series :
ESR
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
200mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ESR01MZPF1002
ROHM Semiconductor ESR01MZPF1002
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 10kOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C