DMN2005LPK-7
Mfr.Part #
DMN2005LPK-7
Package / Case
3-UFDFN
Description
MOSFET N-CH 20V 440MA 3DFN
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
440mA Ta
Width :
600μm
Published :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
0.4A
Continuous Drain Current (ID) :
440mA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
1mm
Vgs (Max) :
±10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
450mW Ta
Gate to Source Voltage (Vgs) :
10V
Number of Terminations :
3
Number of Pins :
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
3-UFDFN
Number of Elements :
1
Transistor Application :
SWITCHING
FET Type :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.5 Ω @ 10mA, 4V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.5V 4V
Drain to Source Breakdown Voltage :
20V