DMN2005K-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMN2005K-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 20V 300MA SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
300mA Ta
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
FET Type :
N-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
300mA
Drain to Source Breakdown Voltage :
20V
Vgs (Max) :
±10V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Weight :
7.994566mg
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
350mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Vgs(th) (Max) @ Id :
900mV @ 100μA
Number of Pins :
3
Number of Channels :
1
Width :
1.3mm
Height :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
3
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
Element Configuration :
Single
Length :
2.9mm
Power Dissipation-Max :
350mW Ta
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mount :
Surface Mount
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Gate to Source Voltage (Vgs) :
10V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.7 Ω @ 200mA, 2.7V
Transistor Application :
SWITCHING
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.8V 2.7V
Datasheets
DMN2005K-7
Diodes Incorporated DMN2005K-7
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.7 Ω @ 200mA, 2.7V ±10V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DMN2005K-7 Overview
The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 300mA. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=20V. And this device has 20V drain to source breakdown voltage.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 10V.By using drive voltage (1.8V 2.7V), this device helps reduce its overall power consumption.
DMN2005K-7 Features
a continuous drain current (ID) of 300mA
a drain-to-source breakdown voltage of 20V voltage