D25P91C6PV6CLF
Mfr.Part #
D25P91C6PV6CLF
Black
IEC Conformance :
No
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Total Number of Contacts :
25
Current Rating :
5A
PBT
Filter Feature :
No
Empty Shell :
Delta D
Option :
GENERAL PURPOSE
D-Sub
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
2
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
D25P91C6PV6CLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PV6CLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P91C6PV6CLF pinout, D25P91C6PV6CLF datasheet PDF, D25P91C6PV6CLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PV6CLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C6PV6CLF Overview
D25P91C6PV6CLF Features
Delta D series
D25P91C6PV6CLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C6PV6CLF D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP