D25P13A6RX09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P13A6RX09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLG 25P R/A SLD PASTE
Stock
240
In Stock :
240
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
300V
Number of Rows :
2
Contact Material :
Brass
Number of Ports :
1
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Number of Contacts :
25
Depth :
20.45mm
Body Material :
Steel
Material :
Steel
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Resistance :
10MOhm
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Housing Material :
Nylon
Length :
53.03mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Termination :
Solder Paste
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Number of Terminations :
25
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating (Amps) :
5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish :
Gold
Gender :
FEMALE
Pitch :
2.76mm
Feature :
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Series :
Delta D
Packaging :
Tray
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Radiation Hardening :
No
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Positions :
Datasheets
D25P13A6RX09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6RX09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, D25P13A6RX09LF pinout, D25P13A6RX09LF datasheet PDF, D25P13A6RX09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6RX09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P13A6RX09LF Overview
D25P13A6RX09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P13A6RX09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P13A6RX09LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP