D25P13A6RX12LF
Mfr.Part #
D25P13A6RX12LF
Description
CONN D-SUB PLG 25P R/A SLD PASTE
Length :
53.03mm
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Housing Material :
Nylon
Contact Plating :
Gold, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
5A
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Termination :
Solder Paste
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Depth :
20.75mm
Datasheets
D25P13A6RX12LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6RX12LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P13A6RX12LF pinout, D25P13A6RX12LF datasheet PDF, D25P13A6RX12LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6RX12LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P13A6RX12LF Overview
D25P13A6RX12LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P13A6RX12LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P13A6RX12LF D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP