D25P13A6RL09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P13A6RL09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLG 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Delta D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
53.03mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder Paste
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Terminations :
25
Max Supply Voltage (AC) :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Material :
Steel
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Max Operating Temperature :
125°C
Body Material :
Steel
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Resistance :
10MOhm
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub
Feature :
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Ports :
1
Insulation Resistance :
5GOhm
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
20.45mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Contacts :
25
Number of Positions :
Packaging :
Tray
Housing Material :
Nylon
Color :
Black
Datasheets
D25P13A6RL09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6RL09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25P13A6RL09LF pinout, D25P13A6RL09LF datasheet PDF, D25P13A6RL09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6RL09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P13A6RL09LF Overview
D25P13A6RL09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P13A6RL09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P13A6RL09LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP