D25P13A6GV00LF
Mfr.Part #
D25P13A6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Voltage - Rated :
300V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Housing Material :
Polybutylene
Solder
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
53.03mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Current Rating :
5A
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Delta D
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Ports :
1
Depth :
20.35mm
Number of Terminations :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Datasheets
D25P13A6GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, D25P13A6GV00LF pinout, D25P13A6GV00LF datasheet PDF, D25P13A6GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P13A6GV00LF Overview
D25P13A6GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P13A6GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P13A6GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP