D25P13A6GL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P13A6GL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Depth :
20.35mm
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
25
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Type :
Signal
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Termination :
Solder
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Number of Rows :
2
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
Brass
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Style :
D-Sub
Housing Material :
Polybutylene
Current Rating :
5A
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Ports :
1
Number of Positions :
25
Mount :
Through Hole
Length :
53.03mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Series :
Delta D
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
D25P13A6GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D25P13A6GL00LF pinout, D25P13A6GL00LF datasheet PDF, D25P13A6GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A6GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P13A6GL00LF Overview
D25P13A6GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P13A6GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P13A6GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP