D25P13A4GX00LF
Mfr.Part #
D25P13A4GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Voltage - Rated :
300V
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Depth :
20.35mm
Width :
13.48mm
Number of Terminations :
25
Plating :
Tin
Housing Color :
2
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Length :
53.03mm
Pitch :
2.76mm
Number of Contacts :
Current Rating (Amps) :
5A
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Housing Material :
PBT
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Brass
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
D25P13A4GX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A4GX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P13A4GX00LF pinout, D25P13A4GX00LF datasheet PDF, D25P13A4GX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P13A4GX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D25P13A4GX00LF
D25P13A4GX00LF Overview
D25P13A4GX00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P13A4GX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P13A4GX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP