D25P91C6PV00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P91C6PV00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Max Operating Temperature :
125°C
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Press-Fit
Packaging :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Type :
Signal
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Current Rating :
5A
Number of Terminations :
25
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
Male
Housing Material :
PBT
Color :
Black
Depth :
12.55mm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Positions :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Ports :
1
Series :
Delta D
Connector Style :
D-Sub
Length :
53.03mm
Number of Rows :
2
Feature :
Grounding Indents
Datasheets
D25P91C6PV00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PV00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P91C6PV00 pinout, D25P91C6PV00 datasheet PDF, D25P91C6PV00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PV00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C6PV00LF Overview
D25P91C6PV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C6PV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C6PV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP