D25P91C6PL00
Mfr.Part #
D25P91C6PL00
Depth :
12.55mm
Number of Contacts :
Current Rating :
5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
D-Sub
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
5A
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
53.03mm
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Feature :
Grounding Indents
Pitch :
2.76mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Datasheets
D25P91C6PL00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PL00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25P91C6PL00 pinout, D25P91C6PL00 datasheet PDF, D25P91C6PL00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PL00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C6PL00 Overview
D25P91C6PL00 Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C6PL00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C6PL00 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP